Rodzaj
Wodorozcieńczalny olej do drewna.
Opis
Wodorozcieńczalny olej do drewna na bazie olejów roślinnych. Chroni drewno przed wilgocią i zabrudzeniami oraz ogranicza pękanie powierzchni. Może być stosowany do wcześniej olejowanych zewnętrznych powierzchni drewnianych z miękkich i twardych gatunków drewna, drewna zaimpregnowanego metodami przemysłowymi, thermwood, jak i do drewna surowego.
Zalety:
- Ponad 150 lat doświadczenia w ochronie drewna
- Chroni drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami
- Ogranicza pękanie powierzchni
- 40 atrakcyjnych i trwałych kolorów z mieszalnika
- Podkreślony naturalny rysunek drewna
- Brak uciążliwego zapachu
- Szybki czas schnięcia
- Ekologiczna receptura przyjazna dla zdrowia i środowiska
Przykłady zastosowania
Meble ogrodowe, drewniane tarasy, schody, pomosty.
Właściwości
Stopień połysku jest niezdefiniowany. Olej wchłaniany jest przez drewno i zazwyczaj nie tworzy widocznej powłoki.
Baza
EC
Kolory
Bezbarwny. Kolory z karty Tikkurila Semi-Transparent Wood Finishes.
Stopień połysku
Niezindentyfikowany
Wydajność
Ok. 5 - 7 m
2/l - stare, zużyte i zniszczone powierzchnie drewniane
Ok. 7 - 15 m
2/l - nowe i w dobrym stanie powierzchnie drewniane
Wielkość opakowań
0,9l, 2,7l, 9l
Rozcieńczalnik
Woda
Nakładanie
Pędzel lub gąbka.
Czas schnięcia przy temp. 23°C i wilgotności względnej 50%
W temp. +23°C i wilgotności względnej powietrza 50% suchość dotykowa po kilku godzinach w warunkach normalnych. Czas schnięcia uzależniony jest od porowatości podłoża i ilości użytego oleju. Druga warstwa oleju może być nakładana po wchłonięciu lub wyschnięciu pierwszej warstwy, tj. zazwyczaj po 24 godzinach.
Odporność na warunki atmosferyczne
Zaleca się używać barwione produkty, ponieważ są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, niż produkt bezbarwny. Malowanie renowacyjne powinno być przeprowadzane, gdy jest to konieczne. Powierzchnie narażone na ciągłe działanie warunków atmosferycznych należy zabezpieczać corocznie.
Zawartość części stałych
Ok. 21%.
Gęstość
1, 0 kg/l, ISO 2811
Warunki nakładania
Powierzchnia musi być sucha, wilgotność malowanego drewna poniżej 20%, ponieważ wilgoć może powodować problemy z penetracją wyrobu w drewno, jak również z wysychaniem oleju na drewnie. Drewno impregnowane metodami przemysłowymi jest często wilgotne, dlatego zaleca się jego olejowanie po około 6 miesiącach właściwego suszenia od impregnacji.
W trakcie olejowania i schnięcia, temperatura powietrza, powierzchni malowanej i produktu musi być powyżej +5°C, a wilgotność względna powietrza poniżej 80%.
Przygotowanie
Nowe powierzchnie: Oczyścić powierzchnię drewna z brudu, kurzu oraz luźnego materiału. Powierzchnie pokryte pleśnią zmyć odpowiednim środkiem zgodnie z instrukcją stosowania.
Powierzchnie wcześniej olejowane: Usunąć starą powłokę oraz luźny materiał z powierzchni drewna za pomocą skrobaczki i/lub drucianej szczotki. Oczyścić i umyć w razie potrzeby z użyciem odpowiedniego środka zgodnie z instrukcją stosowania. Jeśli przezroczysty film pozostaje na powierzchni należy go usunąć przed olejowaniem.
W przypadku renowacji starych powierzchni malarskich należy wykonać wymalowanie próbne. Uzyskanie pozytywnego wyniku decyduje o ostatecznym zastosowaniu produktu.
Malowanie
Dokładnie wymieszać olej przed użyciem oraz okresowo powtarzać mieszanie podczas aplikacji. Olej rozprowadzać równomiernie za pomocą pędzla lub gąbki, tak aby cały został wchłonięty przez drewno. Ewentualny nadmiar oleju należy niezwłocznie usunąć. Zazwyczaj jedna warstwa oleju jest wystarczająca, jednak w przypadku porowatego typu drewna może okazać się konieczne nałożenie drugiej warstwy oleju. Drugą warstwę można nakładać w momencie, gdy olej zostanie wchłonięty i powierzchnia jest sucha, w zależności od warunków atmosferycznych zazwyczaj następuje to po kilku godzinach. W celu uniknięcia przegrubienia (przeolejowania) wykonuj pociągnięcia pędzla na całej długości płyty, pokrywając całą powierzchnię równomiernie. Nasączanie olejem powoduje przyciemnienie naturalnego koloru drewna.
Malowanie renowacyjne powinno być przeprowadzane, gdy jest to konieczne np., gdy poprzednie warstwy oleju zostały wypłukane. Powierzchnie narażone na ciągłe działanie warunków atmosferycznych należy zabezpieczać corocznie.
Pogorszenie się stanu malowanej powierzchni lub wymalowania może być spowodowane poprzez reakcję elektrochemiczną wywołaną obecnością metali w wymalowanym elemencie. Efektem takiego zjawiska jest pojawienie się ciemnych zmian na drewnie.
Czyszczenie narzędzi
Umyć narzędzia wodą z mydłem.
Instukcje dot. konserwacji
Świeżo malowane powierzchnie traktować ostrożnie przez ok. 1 tydzień, aż produkt osiągnie właściwą twardość i trwałość. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, powierzchnie mogą być delikatnie czyszczone miękką szczotką lub mopem po ok. dwóch dniach od nakładania oleju. Brudne powierzchnie mogą być myte odpowiednim środkiem zgodnie z instrukcją stosowania, następnie spłukane wodą i pozostawione do wyschnięcia.