Inwestycja w preparaty antykorozyjne, których recepturę opracowano tak, aby pokryte nimi powierzchnie nie ulegały degradacji pod wpływem działania niekorzystnych czynników, to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie pożądana jest estetyka wykończenia. Farba na rdzę dostępna w naszej ofercie tworzy na powierzchni elementów wykonanych ze stali warstwę chroniącą przed wilgocią, a także przed bezpośrednim kontaktem z chemikaliami różnego typu. Dodatkowo, stanowi powłokę odporną na nawet drastyczne zmiany temperatury. Jest to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne, a dostępne preparaty, które pochodzą od znanych producentów, świetnie sprawdzą się w swojej roli. Ponadto, są też wydajne, a ich aplikacja nie stanowi większego problemu.
Zanim przystąpimy do nakładania, należy pamiętać, że docelowa powierzchnia powinna być odpowiednio przygotowana, a sama farba na rdzę właściwie nanoszona – są to warunki niezbędne do spełnienia, jeśli pragniemy uzyskać pokrycie, odporne na pękanie, łuszczenie i odpryski.
Nie bez powodu Superman nosi przydomek Człowiek ze stali. Ojciec superbohaterów jest bowiem nie tylko twardy niczym wspomniany materiał, ale i podobnie jak on posiada słaby punkt. W przypadku legendarnego herosa jest nim podatność na odbierający mu moc kryptonit, zgubą stali jest zaś korozja.
No dobra, ale czym tak naprawdę jest ta korozja? Zwana również zżeraniem jest procesem polegającym na stopniowym niszczeniu materiałów w kontakcie z bezpośrednim ich otoczeniem. Na styku powierzchni materiału i środowiska dochodzi do różnego rodzaju reakcji, w wyniku których struktura powoli degraduje. Jakie rodzaje reakcji wyróżniamy? To już zależy od korodowanych materiałów, których podział, wraz z przypisanym typem procesu niszczenia, przedstawia się następująco:
• metale (reakcje chemiczne i elektrochemiczne)
• materiały niemetaliczne: beton i żelbet (chemiczne i fizykochemiczne, elektrochemiczna korozja zbrojenia); drewno (zgnilizna korozyjna drewna, procesy mikrobiologiczne i chemiczne); szkło, tworzywa sztuczne (topnienie, rozpuszczanie, ługowanie)
Farby antykorozyjne to ogółem takie, w których składzie znajdziemy wysokojakościowe żywice. To one zapewniają mocne, twarde, ale i elastyczne czy też gładkie krycie. Stosując je, dajemy malowanym strukturom długotrwałą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a to właśnie one powodują korozję.
Niezależenie bowiem od tego, czy mowa o najpowszechniej kojarzonym z tym procesem rdzewieniem, czy o innych formach niszczenia, to właśnie czynniki zewnętrzne, których działanie jest rozłożone w czasie, stopniowo zjadają nasze dobra. W skali krótkoterminowej metal może wydać się bowiem niemal niezniszczalny, ale duet dłuższego upływu czasu i wilgoci potrafi rozmontować jego strukturę warstwa po warstwie.
W powyższej kategorii znajdziesz specjalistyczne farby antykorozyjne na rdzę, jak np. Gruntoemalia na rdzę biała firmy Rafil. Tak naprawdę jednak ogół produktów w ofercie FabrykaBarwy.pl posiada właściwości antykorozyjne, gdyż praktycznie wszystkie tworzą skuteczną barierę przed czynnikami zewnętrznymi: czy to atmosferycznymi, czy biologicznymi.
Do antykorozyjnych zaliczamy farby:
Akrylowe Powstają one na bazie wysokojakościowych żywic akrylowych, tworzących skuteczną barierę dla intensywnego słońca, wilgoci i innych czynników zewnętrznych.
Chlorokauczukowe Tutaj wachlarz zastosowania jest naprawdę szeroki. Chlorokauczukami pomalujesz bowiem stal, żeliwo, aluminium, ocynk, beton bądź tynki cementowo-wapienne.
Alkidowe … polecane do malowania metalu każdego rodzaju. Chronią ten materiał przed wodą w różnych stanach skupienia, ostrymi wahaniami temperatur i oczywiście rdzewieniem.
Mimo że określenie: antykorozyjny od razu przywodzi na myśl zjawisko rdzewienia, korozja to również degradacja materiałów niemetalowych. O radzeniu sobie z wrogimi betonowi procesami poczytasz w opisie kategorii głównej (Farby do ogrodzeń).
Ochronie drewna poświęciliśmy natomiast wpis blogowy: Jaki impregnat do altanki i domku narzędziowego oraz kategorię Farby do drewna. Nie ważne jednak, o jakich farbach mowa – bez odpowiednich narzędzi ich prawidłowa aplikacja jest niemożliwa. Zapraszamy zatem do kategorii Akcesoria, gdzie zaopatrzysz się w (być może) brakujące przybory do malowania. Stawienie czoła procesom rozkładu to rzecz niełatwa. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do skutecznej walki z nim, czyli do właściwej pielęgnacji struktur, na których Ci zależy.