Strona główna » BLOG » Przygotowanie i Malowanie Drewna

Przygotowanie i Malowanie Drewna

Drewniana powierzchnia różni się od murowanej czy metalowej, stąd samo jej malowanie wymaga odpowiedniego podejścia. Jeśli zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób przygotować podłoże do malowania, ten artykuł odpowiada na wszystkie ważne pytania.

Jakie narzędzia przygotować

Do przygotowania i malowania drewna nie potrzebujesz wielu narzędzi. Wśród nich nie ma w zasadzie żadnego, które nazwalibyśmy specjalistycznym, trudno dostępnym czy niełatwym w obsłudze. Skompletuj papier ścierny (najlepiej o gramaturze 100 – 150) oraz wygodny uchwyt, nazywany w niektórych sklepach pacą. Do tego szpachelka i szmatka. Przygotuj również wałek malarski do emalii (o szerokości 10 lub 15 milimetrów) oraz dwa pędzle (mały i duży) z mieszanym włosiem. Z kolei podczas samego malowania nie może zabraknąć także folii malarskiej, taśmy, kuwety i mieszadła. Aby nie zniszczyć codziennych ubrań, do pracy przygotuj wygodną odzież roboczą. Po malowaniu może natomiast przydać się środek czyszczący lub rozpuszczalnik do usunięcia plam. Chcąc ich uniknąć, pracuj w rękawicach i uważaj na ruchy pędzla.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Przygotowanie drewna do malowania

Rozpocznij od zabezpieczenia otoczenia przed zabrudzeniem – ścianę, podłogę, drzwi czy inne elementy możesz pokryć folią albo taśmą. Pamiętaj o przyklejaniu taśmy na suchą powierzchnię i oderwaniu jej bezpośrednio po malowaniu, o czym niektórzy zapominają, uważając, że lepiej poczekać. Niestety, często muszą później odrywać taśmę z warstwą farby dookoła.

Pora na ostateczne przygotowania powierzchni. Używając papieru ściernego, ostrożnie i niezbyt intensywnie szlifuj drewno, usuwając drobinki i pył suchym pędzlem. W przypadku już pomalowanych powierzchni najlepiej zeskrobać najsłabsze fragmenty i uzupełnić je szpachlówką do drewna, a następne ponownie zeszlifować.

Nadszedł czas gruntowania, a więc najważniejszego elementu przygotowania podłoża przed malowaniem. Używaj takich środków jak na przykład Jedynka Pokost Biały, rozcieńczonych według proporcji podanych przez producenta z rozcieńczalnikiem niskoaromatycznym do farb ftalowych i alkidowych. Gruntem należy pomalować drewno; użyj do tego zwykłego pędzla. Wystarczy jednorazowe, dokładne zaaplikowanie roztworu, aby drewno było lepiej przygotowane do malowania, a co za tym idzie – efekt był trwalszy i skuteczniejszy.
Po zagruntowaniu drewna wystarczy odczekać dobę, a następnie ostatecznie wygładzić powierzchnię papierem ściernym.
Pomaluj drewniane meble, ściany lub budynki, najlepiej „na dwa razy”, w odpowiednich dla konkretnej farby odstępach czasu. Pędzle i wałki myj rozcieńczalnikiem, ale nigdy pod bieżącą wodą!

Jak wybrać farbę do drewna

drewniana elewacja

Przeglądając ofertę dyskontów budowlanych i sklepów specjalistycznych, natkniesz się na kilka rodzajów farb, dlatego najlepiej wcześniej poznać ich właściwości. Wyróżniamy przede wszystkim farby:

  • alkidowe (ftalowe);
  • kredowe;
  • akrylowe.

Fabry alkidowe (lub ftalowe), potocznie nazywane „olejnymi”, bazują na żywicy, dlatego poleca się je w przypadku powierzchni zewnętrznych lub bardzo często używanych. Olej lniany dobrze łączy się z podłożem i jest odporny na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Farbę rozcieńczamy benzyną lakową, a zapach preparatu okazuje się intensywniejszy, utrzymując się przez wiele dni po malowaniu. Farba schnie wolno (najwolniej ze wszystkich rodzajów), do 12 godzin. „Odwdzięcza się” wysoką trwałością, gładkością wykończenia i lekkim połyskiem. Taką farbą możesz pomalować drewniany, często używany blat albo na przykład płot czy altanę.

Farby akrylowe rozcieńcza się wodą, a ich zapach jest neutralny. Schną stosunkowo szybko, w ciągu kilku godzin, a w praktyce są suche w dotyku po kilkudziesięciu minutach od nałożenia. Ich trwałość pozostawia nieco do życzenia, dlatego przed użyciem przygotuj odpowiedni podkład (primer). Efekty malarskie są różne – od matowych, do połyskowych; od pełnego zakrycia, do pewnej widoczności. Delikatniejsza farba będzie odpowiednia na przykład do mebli i rzadziej używanych przedmiotów.
Ostatnią kategorię stanowią farby kredowe, rzadziej spotykane w dużych sklepach. Są stosowane raczej w celach dekoracyjnych; szybko schną i ładnie wyglądają, ale niestety ich trwałość nie jest wysoka. Podsumowując – wybierz farbę akrylową lub ftalową (alkidową). Kieruj się celem malowania; inaczej podejdziesz do mebli ogrodowych, a inaczej do drewnianego tarasu, elewacji czy altany. W ostatecznym wyborze zawsze może pomóc wykwalifikowany pracownik sklepu.

Środki inne niż farba

malowanie drewna

Przygotowanie podłoża do malowania to jedno, wybór odpowiednich produktów to drugie. Nie zawsze będziesz chciał malować drewna „na kolor”.
Na szczęście na rynku nie brakuje bezbarwnych olejów, na przykład Valtti Wood Oil lub Valtii Expert, których zadaniem jest odświeżanie i zabezpieczanie drewnianych balustrad, mebli ogrodowych, tarasów czy schodów. W przypadku płotów, okien, drzwi czy elewacji idealnym rozwiązaniem będzie lakierobejca (na przykład firmy Sadolin). Drewno jest wspaniałym, naturalnym, wytrzymałym materiałem.
Pamiętaj jednak, że wymaga odpowiedniej konserwacji. Maluj lub lakieruj je w zależności od potrzeb, częstotliwości eksploatacji, warunków atmosferycznych.
Nie rezygnuj z gruntowania. Szczególnie wszechstronnym rozwiązaniem do gruntowania jest Valtii Super Guard. Ochroni on drewnianą powierzchnię przed grzybami, sinizną oraz niszczącą drewno wilgocią. Teraz już wiesz, że przygotowanie podłoża do malowania jest proste i nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi, ani bogatego doświadczenia. Efekty są za to widoczniejsze i pomagają oszczędzać pieniądze.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu