Gruntoemalia na rdzę RAFIL
Gruntoemalia na rdzę jest wyrobem alkidowym i charakteryzuje się krótkim czasem wysychania.
Tworzy półmatowe, dobrze przyczepne do podłoża, elastyczne, dobrze kryjące powłoki o dobrych własnościach mechanicznych i dużej odporności na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, mgły solnej i wody.
Idealnie nadaje się do antykorozyjnego, jednowarstwowego malowania powierzchni stalowych, żeliwnych, metalowych, drewna i materiałów drewnopodobnych oraz do renowacji starych powłok.
Nie wymaga gruntowania.
Stanowi samodzielne zabezpieczenie antykorozyjne w środowiskach korozyjnych od C1 do C3, określonych normą ISO 12944-2.
Nadaje się do stosowania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń w budynkach: mieszkalnych, użyteczności publicznej, w tym w obiektach szpitalnych i oświatowych; usługowych i przemysłowych, w tym przemysłu spożywczego - wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany bezpośredni kontakt z żywnością
Podłoże: Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być suche, dokładnie odtłuszczone i starannie oczyszczone. Przy renowacji stare, dobrze przyczepne do podłoża powłoki należy - w celu uzyskania jak najlepszej przyczepności gruntoemalii - delikatnie przeszlifować papierem ściernym, a następnie odpylić. Stare, słabo przyczepne i łuszczące się powłoki należy usunąć.
Metody nakładania: Natrysk hydrodynamiczny, pneumatyczny, wałek, pędzel . - natrysk pneumatyczny: lepkość robocza 20-30 s (kubek Forda nr 4, temp.20 ±2 oC), Parametry natrysku hydrodynamicznego: średnica dyszy: 0,28 - 0,38mm ( 0,011 - 0,015" ) ciśnienie na dyszy: 120 - 200 barów
Przygotowanie farby: Przed przystąpieniem do malowania farbę należ dokładnie wymieszać i w razie potrzeby rozcieńczyć. Rozcieńczalnik: do wyrobów olejnych i ftalowych PKWiU 20.30.22.0-02-0001-XX; KTM 1318-124-12010-6XX Rozcieńczalnik do mycia aparatury: jak wyżej
Warunki malowania: − temperatura podłoża nie niższa niż 5 oC i nie wyższa niż 35 oC, i o 3 oC wyższa od temperatury punktu rosy, − wilgotność względna powietrza najwyżej 95 %, − temperatura otoczenia nie niższa niż 5 oC i nie wyższa niż 35 oC.
Czas schnięcia w temp. 20 ± 2 oC i przy wilgotności względnej powietrza 55±5%: pyłosuchość (stopień 1) - najwyżej 5 h suchość dotykowa (stopień 3) - najwyżej 11 h suchość użytkowa (stopień 6) - najwyŜej 24 h 6. Czas do nakładania kolejnej warstwy w temp. 20 ± 2 oC i przy wilgotności względnej powietrza 55 ±5 %: - po co najmniej 5 h przy malowaniu natryskiem, - po co najmniej 11 h przy malowaniu pędzlem lub wałkiem.
Uwaga! Czasy powyższe mogą ulec zmianie wraz ze zmianą temperatury, wilgotności powietrza, warunków wentylacji, ilości warstw i grubości powłoki.